Szkodniki roślin warzywnych
Szkodniki organizmy powodujące straty w rolnictwie, leśnictwie, także uszkadzające kolekcje, zbiory muzealne, biblioteczne itp. Szacuje się, że straty spowodowane przez szkodniki w uprawianych roślinach sięgają około 10–15% wartości całego plonu.
Do szkodników należą zwierzęta uszkadzające rośliny oraz zbiory tych roślin przechowywane w magazynach, uszkadzające drzewa, krzewy leśne i parkowe, materiały drewnopochodne, materiały tekstylne, itd. Do szkodników należą niektóre gatunki nicieni, ślimaków ,wijów, roztoczy oraz owadów.
Szkodniki oprócz oczywistych szkód jakie wywołują, oprócz uszkadzania i zniekształcania różnorodnych części roślin i w efekcie znacznego często obniżenia plonu, przenoszą czasem również czynniki chorobotwórcze.
Za masowe pojawianie się szkodników odpowiedzialna jest w dużym stopniu uprawa jednego gatunku rośliny na dużej powierzchni.
Kilka przykładów szkodników :
1 .Mszyce – wszechobecne w ogrodzie.
Objawy: Zdeformowane liście pokryte lepką mazią. Można je zauważyć na czubkach pędów i na spodniej stronie liści.
Zwalczanie: Odpowiedni preparat na mszyce,oprysk wyciągiem z pokrzywy lub wodą z gotowanych ziemniaków, roztworem z szarego mydła
2, Mączlik szklarniowy (biała mucha)
Objawy: małe, białe owady żerujące na dolnej stronie liści, najczęściej atakują bielunie, pelargonie, fuksje.
Zwalczanie: Odpowiedni preparat przeciwko mączlikowi lub żółta płytka pokryta klejem
3, Tarczniki (czerwce)
Objawy: Najpierw lepka, kleista wydzielina na liściach i u podnóża rośliny. Po uważnej obserwacji dostrzegamy okrągłe, brązowe do czarnych twardych tarczek, pod którymi żerują samice owada wysysające bezkarnie soki roślinne. Tarczniki najczęściej atakują duże rośliny o zdrewniałych pniach jak oleander, hibiskus, drzewko laurowe, zaślaz, palma
Zwalczanie: Tarczniki można usuwać mechanicznie szczotką lub twardym pędzlem, a następnie opryskać roztworem szarego mydła. W ostateczności należy zakupić odpowiedni insektycyd.
4, Przędziorki – zwane są czerwonymi pajączkami
Objawy: zżółknięte liście. W kątach liści lub na ich spodniej stronie widoczna delikatna pajęczyna. Na górnej stronie liści żółtawe małe punkciki – to efekt nakłucia i wysysania soków przez owady. Po uważnej obserwacji można dostrzec ruchliwe czerwone pajączki. Przędziorki często atakują fuksje, goździki, truskawki, świerki
Zwalczanie: Jeżeli to możliwe należy umieścić zaatakowaną roślinę w miejsce chłodniejsze i ocienione. Obficie podlewać, całą roślinę często spryskiwać.
Komentarze
Zapraszamy do komentowania naszych wpisów